
A gyógyító levél titkai
Mikor általános iskolában a növényekről tanultunk, szemléletesen azt mondta a tanító néni, hogy a levél a növény konyhája. Azóta sok év eltelt és már azt is tudom, hogy a levél a fotoszintézis fő színhelye, de lehet rovarcsalogató szerepe is és több virág esetében védelmi funkciót is ellát. Az Aloe Vera növény leveleinek nedvében található összetevők, pedig szinte csodaszernek számítanak az alternatív gyógyászatban.
Kr.e. a 15. századból a sumérok tollaiból már írásos emlékek vannak az Aloe Vera hatásairól. A közel-keleti sivatagok, különösen Arábia, Irak, Szíria és Jordánia valamint az Egyiptom arab nyelvű nomád népei életelixírként szólnak róla, az indiánok pedig szent növényként tisztelték gyógyító ereje miatt. A Királyok Völgyében ahol egy körülbelül 500 éves időszak folyamán, az i. e. 16.–11. század között (az ókori Egyiptom földjén) királyok és nagy hatalmú nemesek számára épült sírokhoz vezető út mind két oldalát Aloe Vera növények szegélyezik. A legértékesebb Aloé Vera ültetvények manapság Mexikó, Dél Amerika, a napos Kalifornia és Texas termőföldjein találhatóak, ahol a leveleket elképesztő gyorsassággal, kézzel szedik, aztán hűtik – a biológiailag aktív hatóanyagok lebomlásának lassítására -, hosszanti csíkokra vágják és pikk-pakk feldolgozzák. A dicsőséges múlt és a feltörekvő jelen nem véletlen.
Sokan kaktusznak gondolják a növényt, pedig egy pozsgásról van szó a liliomfélék családjából. A hatalmas aloe családnak mindössze 5 gyógyító tagja van ezek az Aloe Barbadensis, Aloe Perry, Aloe Ferox, Aloe Arborescens, illetve az Aloe Saponaria. (Jó, ha tudjuk, hogy a hazai kertészetekben illetve virágboltokba fellelhető Aloe Vera növények mindegyike gyógyító tulajdonsággal bír, hiszen a legtöbb Hollandiából kerül be hazánkba.). A növény szilárd része mindössze 1-1,5 százalék a többi víz, így összetevői oldott állapotban vannak, a szervezet számára könnyen hasznosíthatók. Az aloe nedvének fő összetevője az uronsav, ami mellette már 200-nál is több egyéb aktív anyagot sikerült azonosítani: vitaminok, ásványi anyagok, aminosavak, szénhidrátok, szalicilsav, élettanilag fontos enzimek. Nézzük, hát részleteiben, miben rejlik az aloe csoda.
Vitaminok:
- Aszkorbinsav (C-vitamin): az egyik legfontosabb antioxidáns, elengedhetetlen szerepe van a sejtregenerálódásban
- Tokoferol (E-vitamin): szintén fontos antioxidáns, egyik fő szerepe a sejthártya védelem
- Karotin (A-vitamin): antioxidáns, a bőr és a haj egészségőre
- B-vitaminok: idegrendszer, izmok, vörösvértestek, immunműködés zavartalan működésének alapjai
- Tiamin (B1-vitamin)
- Riboflavin (B2 vitamin)
- Niacin, nikotinsav (B3-vitamin)
- Piridoxin (B6-vitamin)
- Folsav (B9-vitamin)
- Cianokobalamin (B12-vitamin)
Aminosavak: mind a 8 eszenciális, és 11 szekunder aminosav.
Ásványi anyagok:
- Vas: a vörösvértestképzéshez elengedhetetlen
- Réz: a vas beépüléshez nélkülözhetetlen
- Kalcium és foszfor: a csontfejlődés alapeleme
- Kálium: a szív karbantartója
- Nátrium: a vízháztartás szabályozója
- Mangán és magnézium: izom és idegrendszer működés szabályzás
- Króm: vércukor- és koleszterinszintjének szabályozásában
- Cink: anyagcsere folyamatok katalizátora
Egyszerű szénhidrátok (monoszacharidok): a leggyorsabban hasznosítható energiaforrás
Nagy molekulájú szénhidrátok (poliszacharidok): vázanyagok, és tartalék energiaforrások
Ligninek: A határozott elsődleges szerkezet hiánya miatt könnyen a bőrbe hatolnak és ott a kötőszövetet erősítik.
Szaponinok: Más hatóanyagok oldékonyságát fokozzák a vízben, és gyulladáscsökkentő hatásúak.
Az aloe levél emberi szervezetre hatékony összetevőinek hatását átböngészve megállapíthatjuk, hogy négy alapvető területre koncentrálódik a több száz biológiailag aktív hatóanyag:
- Gyulladáscsökkentés, fertőtlenítés
A szöveti gyulladás egyike a leggyakoribb kórképeknek, a szervezet válasza szinte mindig azonos kezdetű: Megnövekedik a sérült terület vérellátása, az erek áteresztőképessége fokozódik, a fehérvérsejtek pedig megpróbálják ártalmatlanítani a gyulladást okozó ágenst. A szöveti regenerálódáshoz makrofágokra, és kollagénre van szükség. Az aloe levél belsejében lévő hatóanyag komplex bizonyítottan gyorsítja az elsődleges sebgyógyulás folyamatát, és természetes gyulladáscsökkentőként hat.
- Méregtelenítés
Fő szerepe a már említett uronsavnak van a méregtelenítésben. Ezek a vízben oldódó monoszacharid származékok erős sejtszintű méregtelenítő hatással rendelkeznek. A rendszertelen táplálkozás, a mozgásszegény élet a kevés folyadék, a stressz és a „műételek” mind-mind terhelik a szervezetet és rontják a méregtelenítő funkciókat. Az aloe levél hatóanyagtartalma már csak páratlan vitamintartalmával hatalmas erőtöbbletet biztosít a szervezet számára a méregtelenítéshez.
- Immunrendszer erősítés
Az immunrendszerünk megfelelő működése létszükségletünk alapja. Az egyoldalú táplálkozással, – ami mennyiségben több, minőségben pedig rosszabb az egészségesnél – az immunrendszer az elsők között szenved károsodást. A megfelelő immunválaszhoz, szükségünk van egészséges vöröcsontvelőre, vörösvértestekre és fehérvérsejtekre, megfelelő mennyiségű vérre, azaz megfelelően telített vízterekre, ásványianyagokra, vitaminokra és nyomelemekre. Az Aloe Vera nem csodaszer, nem helyettesíti a minőségi változatos táplálkozást és a rendszeres mozgást, de hatóanyagtartalma mindenképpen segíti a szervezet reakcióinak létrejöttét és hatékonyságát.
- Sejtnövekedés serkentés
Mivel az aloe hatóanyagai igen könnyen jutnak a bőr rétegeibe, hatásukat gyorsan és jó hatásfokkal fejtik ki. Vitamin tartalmukból adódóan antioxidáns hatásuk sem kétséges, ami a regenerálódást és a sejtnövekedést szintén elősegíti.
A tudomány mai álláspontja természetesen azért nem 100 százalékosan egységes az Aloe Vera hatásainak tekintetében, de szinte minden hazai és külföldi tudományos szaklap évente 1-1 cikket megjelentet a növény valamely összetevőjének hatékonyságáról, melyet kutatásokkal igazolnak. Magyarországon is rengeteg háziorvos, védőnő ajánlja az Aloe Vera tartalmú étrend-kiegészítők használatát. Hosszantartó betegségek, megterhelő életszakaszok, vagy rendszeresen betegeskedő gyermekek esetében. A házipatika alap eleme kell, hogy legyen az aloe növény, hiszen égés, napégés vagy egyéb hámsérülések esetén a levél alkalmazása csodákra képes.
Én mindenkit arra buzdítanék, hogy neveljenek otthon Aloe Verát. Érdemes legalább 30 centis növényt választani, mely sűrű és ép levelű. Egy világos előtér tökéletes élettér a növényünknek, és túl sok dolgunk sincs vele, hiszen a sivatagi éghajlatot kedveli, így akár félévet is kibír öntözés nélkül. Ha jól érzi magát lakásunkban a növény 3 év elteltével, már kis „sarj aloékkal” is megajándékoz bennünket. Külső alkalmazás mellett az otthoni növényünk leveléből italt is készíthetünk, mely kétséget kizárva magas hatóanyag tartalommal rendelkezik. Nem kell mást tennünk, mint levágni egy jó húsos levelet és szépen megpucolni, úgy hogy egy áttetsző kocsonyás anyagot kapjunk, ezt mossuk meg folyóvízben, turmixoljuk le, és 30 perc állás után egy habtalan víztiszta aloe italt kapunk.
Rengeteg formában kapható ma már Aloe Vera tartalmú készítmény, a termékek egy részének aloe tartalma rendkívül csekély, így hatásuk is kétséges. Érdemes áttanulmányozni vásárlás előtt a termék hatóanyagtartalmát, és a minőség-érték aránynak megfelelően dönteni a vásárlásnál. Mindenképpen érdemes szem előtt tartani, hogy belső használatra szinte kivétel nélkül minden étrend-kiegészítőt szakaszosan kell fogyasztani, pár hónapos szedés után javasolt szünetet tartani. Az áldott állapotban lévő hölgyeknek a tudomány mai állása szerint kerülni kell az aloe fogyasztását, de a gyermekáldásra való felkészüléskor és szoptatás után kifejezetten ajánlják a természetgyógyászok.
Én elég szkeptikus vagyok az olyan étrend-kiegészítőkkel szemben melyekről az a fáma, hogy mindenre jó, de pár évvel ezelőtt egy Aloe Vera készítményt én is kipróbáltam. Orrsövény műtétem előtt és után is fogyasztottam magas aloe tartalmú nektárt, és a gyógyulásom, a kezelő orvosom szerint is meghaladta az átlagot, azóta szívembe zárta ezt a kedves növényt, és tartok is kettőt otthon belőle.
Haris Éva
Egészségügyi szaktanár